Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Testi

Tüp bebek tedavisi’nin son aşaması embriyo transferidir. Bu aşamadan bir süre sonra gebelik testi uygulanmakta ve tedavinin sonucu öğrenilmektedir. Anne ve baba adayının tüp bebek tedavisi sürecinde en heyecanlı olduğu dönem olan gebelik testi aşamasında tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Rahim içerisine 3. Gün transferi gerçekleştirilen embriyonun salgıladığı B-HCG hormonunun anne kanına geçmesi için gerekli olan süre 12 gündür ve erken uygulanan testler net bir sonuç vermemektedir. Rahim içerisine embriyonun transfer edilişinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır, embryonun 5. Gün transfer edildiği durumda ise bu süre 10 gündür.

Gebelik Tespiti İçin İdrar mı Yoksa Kan Testi mi Uygulanmalıdır?

Gerek tüp bebek tedavisi gerekse normal yollar ile gerçekleşmiş gebeliklerde hamilelik testi için iki yöntem uygulanabilmektedir. Bu yöntemler idrar ve kan testleridir. Gebelik oluşumu için salgılanan Beta-HCG hormonunun kandaki değerlerini ölçmek ve gebelik tespiti yapmak için uygun olan en iyi yöntem kan testidir. Bu nedenle idrar tahliline oranla kan testi uygulaması daha çok tercih edilmektedir. İdrar testleri kan testleri kadar net bilgi vermemekte ve bu açıdan güvenilir olmamaktadır.

Beta-HCG Hormonu Kaç Olmalıdır?

Gebelik oluşumunun tespitinde kandaki Beta-HCG hormonu test yolu ile ölçülmektedir. Kan testi sonucunda kandaki Beta-HCG hormonunun 0 ya da 0’a yakın bir değerde olması gebeliğin gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Gebelik durumunda ise kandaki Beta-HCG hormonu 50’un üzerinde olması gerekmektedir. Beta-HCG hormonu dış gebelik veya boş gebelik gibi durumlarda da yüksek çıkabilmektedir. Bu nedenle kan testi sonucunda Beta-HCG değeri yüksek çıksa dahi mutlaka ultrason ile takibi de gerekir.

Ultrason ile Değerlendirme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ultrason ile değerlendirme ise gebelik testinden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra uygulanmaktadır. Bu süre embriyo transferinden 3 hafta sonrasına denk gelmektedir. Ultrason ile değerlendirmede tekil veya çoğul gebelik oluşumu, gebelik kesesi ve gebeliğin sağlıklı olup olmadığı belirlenmektedir.

Haberaks programında TÜP BEBEK TEDAVİSİ ile ilgili söyleşimi izlemektesiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu