Kürtaj

Kürtaj Süresi

Kürtaj çoğunlukla istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılır. İstenmeyen  çocuk ,gebe kadına  ciddi psikolojik travma yaşatır ve bu durumun hızla çözümlenmesi gerekir. Kürtaj yaptırmaya karar veren kadın birçok soruyla karşı karşıya kalır bunlar; kürtaj olmak için ne kadar vaktim var, hangi hastanede kürtaj olacağım, hangi doktor kürtaj yapacak, bilgilerimi başkası öğrenir mi, ne kadar bütçe ayırmam lazım, kürtaj yaptırmak ne kadar sürer ve normal hayatıma ne zaman geri dönebilirimdir.

Kürtaj Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj yaptırmak çok kolay ve kısa süren bir işlemdir. Öncelikle anestezi işlemi yapılacağı için en son 6 saat önce bir şeyler yemiş olarak yaptırmak gerekir yani 6 saat açlık istenir. Eğer özel kürtaj yaptıracaksanız sıra eklemeden hızlıca doktorunuzun yanına girebilirsiniz ama devlet hastanesinde işlem yaptıracaksanız hasta yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir süre; sıra beklemeniz gerekebilir. Doktorunuzun yanına girdiğinizde yaklaşık 5 dk kadar süren bir ultrason muayenesi yapılır ve ceninin kaç haftalık olduğu ve kesenin rahim içinde nereye tutunduğu belirlenir. Anestezi uygulanır ve uyuşma için birkaç dakika beklenir. Uyuşmanın hemen ardından kürtaj işlemine başlanır bu işlem yaklaşık olarak 10 dk sürer ve birkaç dakikada sizin uyanmanız beklenir. Kadın uyandıktan sonra kısa bir ultrason kontrolüyle rahmin durumuna parça kalıp kalmadığına bakılır. Eğer herhangi bir sorun yoksa kürtaj yapılan kadın yürüyerek ayrılabilir. Tüm bu süreç 30 dakikayı geçmemektedir.

Kürtaj Yaptırma Süresi Nedir?

Kürtaj yaptırmak bilinenin tersine çok kısa süren bir işlemdir ve hasta işlem sonrası kısa bir süre dinlenerek desteğe ihtiyacı olmadan normal hayatına dönebilir. Kişiye göre değişmekle birlikte bazılarında sadece birkaç damla kanama olurken bazılarında adet kanaması gibi kanama görülebilir. Eğer daha uzun süre ve daha çok kanama görülürse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj yaptırmak için çok uzun bir zaman ayırmanıza gerek yoktur. Eğer doktorunuzla randevulaştınız ve gerekli yasal şartlar uygunsa, seçtiğiniz sağlık kuruluşuna gidip 30 dakika gibi kısa bir sürede kürtaj işlemini yaptırıp hiç bir şey olmamış gibi yürüyerek evinize ya da işinize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu