Kürtaj

Kürtaj ile Çocuk Aldırma Şartları Nedir?

Kürtaj genel olarak rahmin gebelik ürününden kazınması olarak açıklanabilir. Kürtaj yaptırmak kadın tarafından karar verilmesi çok zor ve depresif bir süreçtir. Karar süreci aşılıp gebe kadın psikolojik olarak az da olsa rahatladıktan sonra kürtaj ile çocuk aldırma şartları araştırılır. Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

İlk olarak ülkemizde yasal olarak belirlenmiş süre gebeliğin ilk 10 haftasıdır. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılmaya başlanır ve ultrason muayenesi ile doğrulanır. Gebelik 10 haftayı geçmemiş ise kürtaj yapılabilir yasal olarak hiçbir sıkıntı yoktur.

Tükiye’de Çocuk Aldırma Şartları

  • Evli kadınlarda eğer gebelik ilk 10 haftayı geçmemiş ise eş onayı ve imzası istenir.2. şart olan eş onayı da yerine getirilirse kürtaj yapılabilir.
  • Evli olmayan reşit kadınlarda ise aranan tek şart gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde olmasıdır.
  • 15 yaş üzeri reşit olmayan kadınlarda ise anne baba onayı ve imzası istenir bu şartlar altında kürtaj yapılabilir.
  • 15 yaş altı gebelerde ise mutlaka yasal mercilere bildirmek ve mahkeme kararı çıkarmak gerekir. Sonrasında kürtaj yapılabilir.
  • Anne sağlığını tehdit eden durumlarda uzman kadın doğum uzmanının kararı ve sağlık kurulu onayıyla zaman gözetmeksizin kürtaj yapılabilir.
  •  Anne karnında gelişimi duran, kalp atışı alınamayan durumlarda ise yine 10 haftalık süre gözetmeden hekim ve heyet kararı ile kürtaj işlemi yapılabilir.

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nedir

Kürtaj için ilk bakılan şart gebelik haftasının 10 haftayı geçmemesidir. Eğer gebelik 10 haftayı geçmedi ise çok geç kalınmadan hekim ve hastane tercihleri belirlenip operasyon gerçekleştirilmelidir. Bu süreç içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken durum kürtaj yaptıracak olan kadının psikolojisidir. Bu süreci ne kadar rahat, sağlıklı ve huzurlu atlatırsa sonraki gebe kalma kararı ve gebelik süreci daha rahat geçecektir. Bu açıdan bakıldığında kürtaj ile çocuk aldırma şartları incelenirken çok dikkatli olunmalı iyi karar verilip hızlı davranılmalıdır. Eğer bu şartlarda gebe kadın için uygun olmayan bir durum varsa kürtaj yaptırmak için hekim zorlanmamalıdır. Aksi takdirde yasalarımızda cezası mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu