Müdahaleler

Kadınlar İçin Temel Tıbbi Muayeneler

Kadınlar İçin Temel Tıbbi Muayeneler

Kadın olarak, benzersiz sağlık zorluklarıyla karşı karşıyayız. Uzun süreli sağlığı korumak için tıbbi durumların ve hastalıkların önlenmesi ve erken teşhisi önemlidir. Yaşam alanınıza bağlı olarak aşağıdaki muayeneler önerilir.

PAP TESTİ

Bir Pap Testi, kadınlarda rahim ağzı kanseri tespitinde yardımcı olan bir muayenedir. Genellikle HPV kaynaklı olarak, bu hastalığın yılda 4.100 ölümden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir.

21-29 yaş arasındaki kadınlar üç yılda bir Pap Testi yaptırmalıdır. Yaşları 30-64 olan kişilerin  HPV ve Pap Testlerini her 5 yılda bir birlikte yaptırması önerilir. Bazı kadınlar aşağıdaki sorunlara sahip olduklarında daha sık pap testlerine ihtiyaç duyabilirler;

Zayıflamış bağışıklık sistemi

Geçmişte anormal Pap Testi sonuçları

HIV

KAN BASINCI TESTİ

Basit bir kan basıncı testi diyabetin veya kalp krizinin erken belirtilerini algılamaya yardımcı olabilir. Kalp hastalığı, kadınların bir numaralı katilidir.

MAMOGRAM

Bir mamogram, göğüs kanserinin erken bulgularını algılamak için kullanılan memenin röntgen görüntüsüdür. Her sekiz kadından yaklaşık bir tanesi yaşam boyu meme kanseri geliştirecektir. Yaşları 18-49 olan çoğu kadın bu dönemlerde mamografi çektirmeye gerek duymaz. Ancak 50 yaş üstü her kadın yılda bir kez mamografi çektirmelidir. Göğüs kanseri riski yüksek olan kadınlar daha önce mamografi çekmeyi düşünebilir. Genel risk faktörleri şunları içerir;

Ailede göğüs kanseri öyküsü

30 yaşından önce yüz veya göğüs yakınında radyasyon tedavisi

KEMİK YOĞUNLUĞU TESTİ

Kadınlar, özellikle menopozdan sonra kemik yoğunluğu kaybına daha yatkındır. Osteoporoz tedavi edilebilir, ancak daha ileri kemik kaybını önlemek ve en etkili tedaviyi sağlamak için sorunu erken yakalamak önemlidir. Tipik olarak, kemik yoğunluğu testlerinde omurga, kalçalar ve kollar gibi kırılma eğilimli ve kırıkları olan vücut bölgelerindeki kemik yoğunluğunu ölçülür.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu