Kızlık Zarı

Kızlık Zarı (Hymen)

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Hymen Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen addır. Gerdek gecesi bu tanrıya adandığı için kızlık zarına Hymen denir.Kızlık zarının bilinen tıbbı bir görevi yoktur. Bariyer görevi yapıp kısmen vajinal enfeksiyonlardan koruduğu düşünülse’de gerçek bir fonksiyonu yoktur.Günümüzde ve toplumumuzda kızlık zarının tıbbı fonksiyonundan ziyade sosyolojik ve adli öneme sahiptir.

KIZLIK ZARININ BİR GÖREVİ VARMIDIR?

Kızlık zarının bilinen tıbbı bir görevi yoktur.Bariyer görevi yapıp kısmen vajinal enfeksiyonlardan koruduğu düşünülse’de gerçek bir fonksiyonu yoktur. Günümüzde ve toplumumuzda kızlık zarı tıbbı fonksiyonundan ziyade sosyolojik ve adli öneme sahiptir.

KIZLIK ZARI NEREDE BULUNUR?

Kızlık zarı ayrı bir organ olmayıp,embriyolojik gelişim sırasında vajen ile birlikte oluşur. Deri kıvrımı şeklinde olan bu doku vajen girişinden yaklaşık 1-1.5 cm içeridedir.

KIZLIK ZARININ YAPISI NEDİR?

Kızlık zarının yapısı:Kızlık zarının ön yüzü deri yapısında,arka yüzü ise mukoza ile kaplı dır.Bağ dokusu ve damardan oluşan bu ince zar,çocukluk çağında daha sert ve kalındır.Ergenlikten itibaren hormonların etkisi ile yumuşayıp esneklik kazanmaktadır.Zarın ortası adet kanamasını dışarı atılmasını sağlayacak şekilde açıktır.

Çok ender olarak doğuştan kızlık zarı tamamen kapalı olabilir.(Tıbbı terim:İmperfore Hymen)Bu durum yeni doğan veya 2-3 yaşına kadar fark edilirse östrojen içeren krem tedavisi denenebilir.Tanısı geç konulan vakalar’da veya krem tedavisine cevap vermeyenlerde operasyonla kızlık zarı açılır.(Tıbbı Terim: Hymenektomi)

KIZLIK ZARININ DEĞİŞİK ŞEKİLLERİ VARMI DIR?

Kızlık zarının ortasındaki açıklık veya delik,yapı ve şekil olarak kişisel farklılıklar içerir.Bu yapı ve şekil farklılıkları Hymen türlerinin belirlemesinde kullanılır.(yarım ay şeklinde,Çentikli kızlık zarı gibi)

KIZLIK ZARI İLK BOZULDUĞUNDA HER ZAMAN KANAMA OLURMU?

İlk cinsel deneyimde kızlık zarının kanayıp kanamaması ve kanama miktarının az veya çok olması kızlık zarının kalınlığı ve esnekliği ile ilgilidir.

Kızlık zarının kalınlığı ve esnekliği kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk cinsel ilişkiye izin verecek kadar esnek olması yapılan araştırmalara göre her 10 genç kızda birinde görünen bir durumdur.Bu durumda kişi bakire olmasına rağmen ve daha önce hiç bir cinsel birliktelik yaşamamışken bile ilk ilişkide kanama olmaz.

Bazen kızlık zarı esnek olmadığı halde ilk ilişkide kanama olmaz.Yine nadir görülen bu durum kızlık zarının içerdiği kılcal damarların az olması ile açıklanır.

KIZLIK ZARININ SAĞLAM OLMASI GEBE KALMAKTAN KORURMU?

Kızlık zarı kapalı ve vajen girişini tamamen örten bir doku olmayıp daha öncede bahsettiğim gibi ortası açık bir delik şeklindedir. Dolaysıyla yüzeysel ilişki sırasında kızlık zarı bozulmadan da spermlerin(spermler mikroskopik varlıklar dır) geçişi çok kolay olup kişi bakire olmasına rağmen hamile kalabilmektedir.

İLK BİRLEŞMEDEN SONRA KIZLIK ZARI DOKUSU TAMAMEN ORTADAN KALKARMI?

İlk cinsel birleşme veya yabancı cisim girişi ile kızlık zarı bir veya birkaç yerinden zedelenip yırtılır. Genelde kızlık zarı saat 3 ve 6 hizasında yırtılır (Adli tıp terimlerinde kızlık zarı saat kadranı şeklinde tanımlanır).Fakat değişik kısımlardan da yırtılma veya zedelenme olabilir.Kızlık zarının yırtılmasıyla kızlık zarı dokusu tamamen kaybolmaz.Kadınlar yaşamları boyunca kızlık zarı dokusuna sahiptirler.

KIZLIK ZARI İLK BOZULDUĞUNDA KANAMA NE KADAR OLUR?

İlk cinsel deneyimde genelde kanama miktarı çok değildir..Nadiren ilk birleşmeye takiben bir iki gün daha hafif kanama olabilir.

Bazen İlk birleşmede bol miktarda ve kesilmeyen kanamalar olur. Nadiren gerçekleşen bu durum kızlık zarı ile birlikte vajen dokularındaki yırtılmadan kaynaklanır.’’Coit yırtığı’’ diye adlandırdığımız bu vakalar’da kanamanın durmaması halinde mutlaka bir jinekoloğa başvurması önerilir

KIZLIK ZARININ NE ZAMAN BOZULDUĞU SAPTANABİLİR Mİ?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğunu saptamak istendiğinde birleşmeden sonra en geç 3-4 gün içinde bir jinekoloğa başvurulması gerekmektedir.Bu süre geçtiği takdirde kızlık zarının ne zaman bozulduğunu saptamak mümkün olmaz.

KIZLIK ZARI NASIL MUAYENE EDİLİR?

Kızlık zarı muayenesi:Tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi çok kısa süren hastaya her hangi bir ağrı hissettirmeyen bir muayenedir.Bazen hastalar muayene sırasında kızlık zarı zedelenmesinde endişe duymaktadır.Halbuki kızlık zarı muayenesi herhangi bir alet kullanmadan sadece o bölgenin gözlenmesi ile yapılmaktadır ve muayene sırasında kızlık zarına zarar vermek imkansızdır. Deneyimli bir jinekolog kızlık zarı muayenesinde kişinin bakire olup olmadığına hemen karar verebilir .Nadiren bazı kişilerde kızlık zarı doğuştan çok derin çentiklere sahip olup bekaretin bozulmuş izlenimi uyandırabilir.Çok ender rastlanan bu durumda daha detaylı bir muayene ile tanı konulmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu